Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Caracteristica Tranzistori bipolar si MOSFET in patru cadrane


Postări Recomandate

Buna ziua, are cineva date sau ma poate indruma unde gasesc caracteristici in patru cadrane pentru tranzistori.

Poate cei care lureaza mai intens cu surse in comutatie.

Uzual nu sunt decit in cadranul I adica tensiuni pozitive VCE si VBE pentru NPN invers pentru PNP . Dar pe mine ma intereseaza comportarea reala si la polaritate inversa .

Adica ce se intimpla daca alimentezi un NPN cu polaritate negativa pe colector si pozitiva pe emitor ?.

Insituatia asta tranzistorul ramine blocat pentru tensiuni in plaja lui de functionare normala ? Asta in mai multe conditii cu tenziune zero pe baza positiva sau negativa . Mai e si problema pentru tensiune inversa mai mare de 6v in medie pe baza cind aceasta se strapunge.

Ma intereseaza problema asta pentru niste configuratii mai complexe de redresoare sincrone sau convertori rezonanti unde apar astfel de tensiuni si nu stiu cum se comporta tranzistorii.

Scunoasterea comportarii mai e utila si petru sursele in comutatie .Uneori se ard tranzistorii fara motiv aparent.

Din pacate niciodata nu am incercat practic sa fac un montaj de test simplu si sa vad ce face un tranzistor real in conditiile astea.

Modelele de simulare SPICE nu corespund realitatii in conditiile astea . Cel putin cele care circula pe net sau cele clasice de prin librarii accesibile. Or fi avind unii baieti si modele serioase dar eu nu am gasit.

Ma intereseaza ca nu pot face montaj practic trebuie sa lucrez doar in simulator .Fara un model bun nu are sens, rezultatul e o mare prostie.

Editat de cristian1961
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 0
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări