Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

pcf802 - corector RIAA


Postări Recomandate

Buna ziua,

 

a realizat cineva unul din aceste montaje cu pcf802?

http://www.hovirinta.fi/audio/putkitekniikka/HIFI_vahvistimet/RIAA-korjaimet/passivinen_PCF802/Passiivinen_RIAA-korjain_putkella_PCF802.htm

As dori sa construiesc un preamplificator pentru doza electromagnetica (MM) cu tuburi si m-am oprit la aceasta schema deoarece am cateva  pcf802 recuperate. Eram curios de cam ce performante se obtin cu acest montaj comparative cu un preamplificator cu ecc83.

 

Link spre comentariu
Vizitator viobio

La tuburile recuperate din diferite televizoare ,pentru ca acolo se foloseau pcf802,nu o sa le stii gradul de uzura.Despre ce tuburi ,cu provenienta indoielnica,este vorba?

Link spre comentariu
Vizitator gabriele

Merita incercat ,cheltuiala e minima si e posibil sa sune foarte bine ,nu mai zic si-n combinatie cu un traf de intrare (ne poate ajuta  dvb )  pt activarea si a intrarii MC,totul pe PCB ar iesi ceva super.

Tuburi se gasesc girla chiar philips am vazut la numai 3 euro/buc .......old stock NOS

Il rugam si pe dl Lazaroiu sa ne faca o simulare sa vedem ce poate preul. :aplauze

Editat de gabriele
Link spre comentariu

Merita incercat ,cheltuiala e minima si e posibil sa sune foarte bine ,nu mai zic si-n combinatie cu un traf de intrare (ne poate ajuta  dvb )  pt activarea si a intrarii MC,totul pe PCB ar iesi ceva super.

Tuburi se gasesc girla chiar philips am vazut la numai 3 euro/buc .......old stock NOS

Il rugam si pe dl Lazaroiu sa ne faca o simulare sa vedem ce poate preul. :aplauze

Trioda din PCF802 este o trioda foarte liniara si extrem de stabila (vedeti si alicatiile ei in TV) avand un factor de amplificare relativ mare, u=70,iar pentroda din PCF802 este o pentoda de HIGH-Mu si cu Ri mic (20K),deci foarte buna pentru etajul de iesire,observati ca la iesire obtinem foarte usor 152mVeff din numai 1.7mVeff la intrare si la un THD foarte bun,lucru mai rar intalnit la un corector RIAA cu doar doua tuburi (!!!).

Aceasta schema Finlandeza mi se pate OK si extrem de simpla,bineinteles ca trebuiesc componente pasive de foarte buna calitate si un montaj ingrijit si care sa tina cont de toate regulile in ceea ce priveste traseele de masa si de filamente,adica un lucru important pentru un preamp si corector RIAA.

In poze aveti schema simulata (desenul) ,nivelele pentru tensiunile de intrare si iesire si procentulTHD,diagrama RIAA pentru a o compara cu alte diagrame RIAA dar si diagrama Bode obtinuta cu un emulator RIAA (anti-RIAA) pe intrare,dv. analizati si veti trage o concluzie.

Eu am simulat doar o singura schema din acea recomandare,adica cea care are reteaua RIAA in bucla de NFB de tip Schade,cred ca este cea mai interesanta dar si eficienta.

 

  P.S ca o parere personala,cred ca s-ar preta foarte tare pentru un PCB,este prea simpla sa nu o putem facem intr-un sistem modular adaptabil pentru orice fel de cutie a oricarui amplificator.

post-175212-0-98930800-1426506646_thumb.png

post-175212-0-26237900-1426506660_thumb.png

post-175212-0-75076900-1426506674_thumb.png

Editat de LMOlimpiu
Link spre comentariu
  • 5 luni mai târziu...

Buna ziua,

 

Tin sa va informez ca am relizat preul, iar sunetul este excelent. Nu sunt diferente mari (ma refer la auditie) intre acesta si un preu realizat cu doua tuburi ecc83 pe canal.

Montajul a fost realizat in aer, pe socluri ceramice recuperate dintr-un selector de tv rusesc, si ecranat intr-o cutie metalica.

Link spre comentariu

Super...putem vedea si noi niste poze? Daca exista suspiciuni in ce priveste uzura tubului, aici pe forum am cumparat PCF80, care e apropiata de 802, noi, la 4-5 lei bucata. Cred ca la luk9900 am gasit, se poate intreba, am cumparat de la mai multi useri lampi pe atunci...Lampile erau ceva Tesla sau Tungsram, din stocurile vechi si bune...

Link spre comentariu

http://is200.imagesocket.com/images/2015/08/25/2829917-2pa1.jpghttp://is100.imagesocket.com/images/2015/08/25/2829931-df3m.jpg

Se pot...trebuie doar insistat un pic.

Eu as fi folosit o tabla mai solida decat cutia aia de ceai, biscuiti sau ce-o fi...un bun exemplu pt. astea - incepusem si eu un proiect, am finalizat doar montajul si cutia sursei de alimentare - ar fi cutiile recuperate din surse ATX. Am vreo juma' de metru cub de asa ceva pe acasa...

Editat de carageae
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări