Jump to content

Photo

AD 111M.

• Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 OFFLINE   iuli10

iuli10

Tehnician

• Membri
  • PipPip
  • 105 posts

Posted 09 March 2015 - 09:24 PM

Recent am făcut rost de acest aparat:

aczdaw.jpg

După  tuburile din interior pare a fi detector de radiații:

hk46d79nlke9ond5ds92_thumb.jpg

Scara aparatului e cu fosfor și în plus luminată de 2 becuri de 1V

2cfv1qe.jpg

Acum vin întrebările: aparatul avea un cablu cu 5 conductoare (tăiat, se vede și în prima poză), ce era la capătul acestui cablu? Cum se poate reface? Funcționează și așa? (N-am testat, n-am cumpărat încă baterii).

Cum se folosea?

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#2 OFFLINE   George

George

ElForum Staff

• Moderatori
  • 1,538 posts

Posted 09 March 2015 - 10:00 PM

Asta e ce am gasit eu pe site-ul Academiei Fortelor Terestre "Nicolae Balcescu". Nu mai scrie altceva despre el acolo.

ad_111m.png

#3 OFFLINE   iuli10

iuli10

Tehnician

• Membri
  • PipPip
  • 105 posts

Posted 09 March 2015 - 10:06 PM

Aha. Deci de aceea a dispărut... Era sondă metalică... Sper ca idiotul care a tăiat-o să se bucure de cei 50 de bani luați pe ea... :26

#4 OFFLINE   icar

icar

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 389 posts

Posted 10 March 2015 - 05:09 PM

Aparatul din imagine, cum se spune mai sus, era un detector de radiatii, un radiometru cu sonda GM. Si nu cred ca era etalonat in grey ci in rontgeni. Scalaera impartita in doua: una pina la 5 R/h si cealalta pina la 200 R/h. Aceste doze sunt doze de accident nuclear sau pe timp de razboi. Deci el nu putea fi folosit pentru masurari la nivelul fondului de radiatii sau doze mici si medii! 

Iuli, nu-l sudui pe cel care a taiat sonda, a fost obligat sa o faca deoarece sonda continea o sursa tip (Sr-Y)-90 pentru test, iar legea l-a obligat sa taie sonda in momentul casarii! Interesant e ca scala contine tritiu sau ...radiu!

Daca refaci cablajul si pui un detector GM corespunzator, aparatul poate fi recuperat.

#5 OFFLINE   iuli10

iuli10

Tehnician

• Membri
  • PipPip
  • 105 posts

Posted 10 March 2015 - 05:20 PM

Poate există o soluție mai simplă... O să încerc să mă uit mai atent pe acolo... Poate iau o sondă de la altul... erau mai multe aparate, dar sparte... dacă nu, o să construiesc cândva și un detector GM...

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#6 OFFLINE   iuli10

iuli10

Tehnician

• Membri
  • PipPip
  • 105 posts

Posted 13 March 2015 - 08:05 PM

Bună! Am reușit să găsesc documentația unui aparat foarte asemănător cu ce am eu:

sm3fcz.jpg

xcrhgy.jpg

13zrhpy.jpg

Sonda din poze nu-mi aparține. Ea e destul de simplu construită... Pot face rost de încă 2 tuburi de tip BG-500, BG-200. N-am de unde să iau cele 2 ,,tetrode” notate cu 12 și 13 în schemă. Cum să-i construiesc totuși o sondă acceptabilă? N-aș vrea să fac modificări în interiorul aparatului deoarece partea respectivă e funcțională.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users