Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema doza st.


Postări Recomandate

Buna seara! Am in bucatarie o priza care imi iese din perete cu tot cu doza si nu stiu cum as putea sa prind priza bine in perete. Ma gandeam sa ii bag un diplu in spate si sa dau pe langa ea cu ancora chimica , am inteles ca prinde foarte bine.Astept si alte idei in vederea rezolvari acestei doze. Multumesc!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

BCA-ul trebuie umezit inainte pentru ca altfel o sa "traga" apa din ipsos si nu o sa prinda. Recomand schimbarea dozei cu una "conica" pentru a se fixa mai bine daca metoda clasica nu functioneaza. Mai bine faceti ipsosul mai lichid (asemanator cu mierea, ca si comparatie) ca sa poata fi impins cu doza in perete si sa iasa pe laterale dar atentie la conductorii electrici sa nu afectati izolatia lor. Cand impingeti doza in perete sa nu rotiti de doza "ca sa se aseze".

Daca nu puteti sa scoateti doza atunci gauriti spatele acesteia in partea superioara, departati-o de perete cat puteti, impingeti putina apa cu o siringa ca sa umeziti, lasati putin "sa traga apa" apoi impingeti prin acea gaura ipsos lichid (o siringa taiata la varf cu orificiul marit). Ipsosul trebuie facut mai lichid ca sa-si faca loc in acel spatiu. Impingeti doza si lasati sa se intareasca. Nu am folosit metoda dar am mentionat-o ca ultima solutie daca celelalte solutii cu dibluri nu functioneaza.

Editat de The Stressmaker
Link spre comentariu
Utilizare

IM-99 – IPSOS DE MODELAJ

Pentru lucrări de fixare a instalaţiilor electrice în pereţi, umplerea unor găuri, mici reparaţii ale suprafeţelor suport precum şi nivelări, numai la interiorul clădirilor, turnări de modele, statuete, matriţe.

NU SE APLICĂ DECÂT PE SUPORTURI MINERALE.NU SE APLICĂ PE SUPORTURI DE LEMN, PLASTIC, METAL, ETC.

Daca nu se aplica pe plastic la mine cum sa lipeasca, poate prinde de bca dar nu cred ca in spatele dozei face priza. Am vazut cum se desface ipsosul de pe anumite lucruri de aceea nu sunt ferm convis ca se va lipi de doza.

Link spre comentariu

.........

......Daca nu se aplica pe plastic la mine cum sa lipeasca, poate prinde de bca dar nu cred ca in spatele dozei face priza. Am vazut cum se desface ipsosul de pe anumite lucruri de aceea nu sunt ferm convis ca se va lipi de doza.....

 

Nu-i nevoie sa ma convingeti ca nu se poate ....( mai mult sa si  tipati la mine)...... ca o paranteza se foloseste la  prinderea elementelor instalatiilor electrice in pereti de "cand lumea ".... inclusiv de cand dozele se realizau din tabla de fier.........

Deci ... solutia finala este a dumneavoastra ...eu am precizat ca personal am montat doze ( de plastic) si canal ( tub de PVC si tub flexibil copex din plastic) cu am scris mai sus si din 2003 pana in prezent n-am avut nicio problema

Link spre comentariu

http://www.dedeman.ro/buzau/electrice/managementul-cablurilor/doze/doze-de-aparat/doza-ingrop-batibox-65-x-65-1-ap-080141.html

 

Folositi o doza din asta si nu o sa mai puteti smulge priza din doza in vecii vecilor, are doua suruburi cu care priza se fixeaza in corpul dozei. Car despre faptul ca ipsosul nu se lipeste de plastic, no comment.  TOti electricienii folosesc ipsos din cele mai vechi timpuri si o sa mai foloseasca mul;t timp de acum incolo fara probleme. Evident, daca nu va pricepeti, chemati pe cineva sa va monteze o astfel de doza si nu o sa mai aveti probleme chiar daca trageti de firul cu stecher introdus in priza in mod intentionat.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări