Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Aprindere iluminat de la distanta, fara intrerupator/cabluri


Postări Recomandate

Salutare! 

Am cautat si nu am gasit daca se poate aprinde iuminatul prin vreo solutie de la circa 20 de metri de bec fara a mai trage cabluri pana in acel punct.

Adica am vazut ca unii colegi au realizat pentru camera cu pic si telecomanda tv ceva, dar nu cred ca mi se preteaza.

Ma gandeam, daca as lua din comert o sonerie wireless, sa ii pun partea de comanda unde ma intereseaza, iar partea care efectiv canta sa o leg la un montaj cu releu care sa imi tina aprins iluminatul sa zicem 2 minute, pana intru in casa, moment in care pot aprinde becurile la exterior din intrerupatoare. Si mai frumos ar fi o solutie GSM, am vazut la cineva pe youtube cum facea apel pe un telefon mobil, se aprindea ecranul la mobil, se lipea o fotorezistenta pe ecran, iar mai incolo fiecare isi lasa imaginatia libera. Poti seta cat sa stea ecranul iluminat, etc.

Ce soluii ati adopta in locul meu? Situatia mea o aveti in imaginea de mai jos...

post-187293-0-84702600-1422791398_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Există prize telecomandate cu bătaie de 25m, eu am așa ceva luat din magazin.Are patru prize separate și o telecomandă cu butoane separate On/Off pe fiecare priză. A costat circa 60 Lei.Ca astea: http://www.germanelectronics.ro/productimages/ce/6000_6999/6400/6460/6464/Set_priza_wireless_cu_telecomanda__433_MHz__de_int--646443_LB_00_FB.EPS_1000.jpg

Editat de validae
Link spre comentariu

Varianta cu telefon gsm,o am eu:

 

Un telefon vechi functional,o cartela de telefon care macar sa primeasca apeluri,din comanda motorasului "vibrator" actionez un releu mic de 3 Vcc,dupa care la randul lui actioneaza un timer.Simplu,si foarte repede de pus in practica !

Link spre comentariu

Multumesc pentru raspunsuri!

Senzor pentru prezenta presupune fire si sa il montez pe perete, gauri, zona cu vizibilitate nu prea este, etc, deci cade.

Telecomanda m-ar interesa de la m...m, dar nu stiu daca bate semnalul prin peretii de beton si singurul mod in care pot afla este sa il cumpar.

Cred ca si varianta cu telefonul este buna, dar chiar cu sim nou poti avea sansa de o gramada de apeluri aiurea. Oricum cred ca ar fi mai usor cu senzor de lumina si un led tras de la display-ul sau tastatura telefonului.

O varianta simpla cu telefon si comanda SMS stie cineva?

Link spre comentariu
Marius84 spune.....

"Cred ca si varianta cu telefonul este buna, dar chiar cu sim nou poti avea sansa de o gramada de apeluri aiurea" nu prea sunt de acord cu cea ce spui....eu am un alcatel,(o babaciune)dar la care am posibilitatea de ai selecta functia de la cine,si nu sa primeasca apel,temporizarea este fix 10 minute si sunt 3x15W nu e mare paguba.....sunt de acord si cu dl validae...necesita o cartela care trebuie sa fie activa tot timpul.

Link spre comentariu

Marius84 spune.....

"Cred ca si varianta cu telefonul este buna, dar chiar cu sim nou poti avea sansa de o gramada de apeluri aiurea" nu prea sunt de acord cu cea ce spui....eu am un alcatel,(o babaciune)dar la care am posibilitatea de ai selecta functia de la cine,si nu sa primeasca apel,temporizarea este fix 10 minute si sunt 3x15W nu e mare paguba.....sunt de acord si cu dl validae...necesita o cartela care trebuie sa fie activa tot timpul.

 

Poti sa imi spui modelul telefonului si eventual montajul? Sa tii astazi o cartela activa nu ar fi o problema, stau cu o singura incarcare si un an bine mersi.

Link spre comentariu

Eu am facut cu telefonul un montaj cu care dadeam mancare la pestisorii din acvariu cand eram plecat de acasa. Cea mai la indemana metoda a fost un comutator acustic, cand suna telefonul se declansa un motoras, la a doua sonerie il inchidea. Am folosit o schema de vox cu doi tranzistori, nu necesita modificari in telefon, doar montarea lui impreuna cu microfonul intr-o cutie izolata fonic.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări